2017-yil 3-yanvarda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonunining 14-moddasida fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari hamda fuqarolarning korrupsiyaga qarshi kurashishda ishtirok etishi belgilab berilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining 2019-yil 27-maydagi “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni bilan aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yanada oshirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni kuchaytirish vazifalari belgilangan.
Mazkur Qonun va Farmonda aks etgan talablaridan kelib chiqqan holda Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tarkibiy va hududiy bo‘linmalari tomonidan 2020-yil davomida korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishida qator chora-tadbirlar amalga oshirildi. Vazirlik va uning joylardagi tarkibiy va hududiy bo‘linmalari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashishdagi ishlarni samarali tashkil etishda alohida e’tibor davlat organlari va jamaotchilik uyushmalari bilan hamkorlikka qaratilmoqda.
Shu maqsadda 2020-yilning may oyida Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tomonidan Ichki ishlar, Mudofaa, Favqulodda vaziyatlar vazirliklari, Davlat bojxona qo‘mitasi bilan “Hamkorlik Memorandum”lari imzolandi.
Shuningdek, 2020-yilning 24-iyul kuni Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tomonidan Bosh Prokuratura, Ichki ishlar hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirliklari bilan hamkorlikda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarida odam savdosi, majburiy mehnat va korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan targ‘ibot chora-tadbirlari rejasi ishlab chiqilib, ijrosi ta’minlandi.
Vazirlik tizimida korrupsiyaga qarshi kurash choralari samaradorligini oshirish maqsadida 2020-yilning 10-avgustidan Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha idoraviy ishchi guruhi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Ishchi guruhga mahalla tizimi xodimlarini huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirish, korrupsiyaning barcha ko‘rinishlariga qarshi murosasiz munosabatni shakllantirish, xodimlar tomonidan sodir etilayotgan korrupsion huquqbuzarliklarni oldini olish kabi vazifalar belgilandi.
Vazirlikning tarkibiy va hududiy bo‘linmalari tomonidan korrupsiyani oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilib, ijroga qaratildi.
Bundan tashqari, fuqarolar yig‘inlari xodimlari o‘rtasida korrupsion huquqbuzarliklar va qonunlarga zid boshqa harakatlar sodir etilishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida eksperiment tariqasida Navoiy, Andijon va Qashqadaryo viloyatlarida “Ichki nazorat guruhlari” tashkil etildi va kelgusida ham tahlil natijalari asosida barcha hududlarda guruhlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirildi.
Aholining huquqiy ongini oshirish, jamiyatda qonun buzilishi holatlariga nisbatan murosasizlik madaniyatini shakllantirish borasida huquqni muhofaza qiluvchi organlar hamkorligida o‘tgan davr mobaynida 100 mingdan ortiq targ‘ibot tadbirlari o‘tkazildi.
Xususan, har haftaning payshanba kunlari o‘tkazilayotgan “Huquqbuzarliklar profilaktikasi kuni” tadbirlari doirasida aholi o‘rtasida yosh avlodni korrupsiyaga qarshi kurashishda qonunga itoatkorlik ruhida tarbiyalash borasida 53 mingdan ziyod targ‘ibot-tashviqot tadbirlari tashkil etildi.

Article 14 of the law “on Combating Corruption”of the Republic of Uzbekistan adopted in January 3, 2017 defines the participation of citizens in the fight against corruption by self-governing bodies, non-governmental organizations and citizens.
In addition, with the decree of the Republic of Uzbekistan “on measures to further improve the Anti-Corruption System in the Republic of Uzbekistan”dated May 27, 2019, the tasks of further increasing the legal consciousness and legal culture of the population, establishing an uncompromising attitude to corruption in society are defined.
Due to the requirements of this law and the decree, a number of measures were taken by the structural and territorial units of the Ministry of neighborhood and family support in the direction of combating corruption in 2020. Particular attention is paid to the effective organization of work on the fight against corruption by the ministry and its structural and territorial units in the localities, in cooperation with state bodies and associations of the community.
To this end, in may 2020, the Ministry of neighborhood and family support signed a Memorandum of cooperation with the ministries of Internal Affairs, Defense, Emergency Situations, the state Customs Service.
Also, on July 24, 2020, the Ministry of neighborhood and family support jointly with the Prosecutor General's Office, the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of employment and labor relations developed and implemented a plan of promotional measures aimed at combating trafficking, forced labor and corruption in the self-governing bodies of citizens.
In order to increase the effectiveness of anti-corruption measures in the system of the ministry, the activities of the departmental working group on combating corruption have been launched in the Ministry of neighborhood and family support since August 10, 2020.
The Working Group was assigned such tasks as increasing the legal awareness and legal culture of the employees of the neighborhood system, forming an uncompromising attitude towards all manifestations of corruption, preventing corruption offenses committed by employees.
The structural and territorial units of the ministry developed a plan of measures aimed at preventing corruption and focused on implementation.
In addition, as a result of the experiment, “internal control groups” were established in Navoi, Andijan and Kashkadarya regions in order to prevent corruption offenses and other acts contrary to the laws among the employees of the citizens ' assemblies and it was planned to establish groups in all regions on the basis of the results of further analysis.
Over the past period, more than 100 thousand propaganda activities were carried out in cooperation with law-enforcement bodies on raising the legal consciousness of the population, forming a culture of intolerance in relation to cases of violations of the law in the society.
In particular, within the framework of the “day of profiling offenses” events held on Thursdays of each week, more than 53 thousand propaganda and propaganda activities were organized among the population in the field of educating the younger generation in the spirit of obedience to the law in the fight against corruption.